"Fire Weather Index - FWI"
Za procjenu opasnosti od izbijanja i širenja šumskih požara koristi se kanadski metod određivanja indeksa opasnosti od pojave šumskih požara. Ovom metodom se vrši procjena zapaljivosti goriva, na osnovu prošlih i trenutnih vremenskih uslova. Meteorološki elementi koji se koriste i koji utiču na opasnost su: temperatura zraka, relativna vlažnost, brzina vjetra i količina padavina u protekla 24h.
U FHMZ Sarajevo indeks opasnosti od izbijanja i širenja šumskih požara se računa na osnovu izmjerenih podataka u 14h ljeti i 13h zimi za tekući dan, kao i prognoza za naredni dan. Za prognozu se koristi numerički model WRF-NMM.
Standardne komponente "FWI
“FWI” se sastoji od šest komponenti. One daju brojčane vrijednosti procjene mogućnosti pojava šumskih požara. Prve tri komponente predstavljaju prosječnu količinu vlage u tri klase šumskog goriva. Za svaki od njih, postoje dvije faze - mokra i suha- takve da više vrijednosti predstavljaju manji sadržaj vlage, a time i veću zapaljivosti. Zadnje tri komponente su indeksi "ponašanja" vatre, što predstavlja stopu širenja, količinu dostupnog goriva, i intenzitet požara; njihove vrijednosti se povećaju kako se povećava opasnost od pojave požara.
Šest sastavnih komponenti su opisani u nastavku.
"Fine Fuel Moisture Code (FFMC)" -
pokazatelj vlažnosti finog goriva
Numerička vrijednost sadržaja vlage koji se očekuje između 14 i 16h u prostirci-listinac, na dubini 2-3 cm, (listinac - je kompost koji nastaje razgradnjom, odnosno kompostiranjem suhoga lišća.) i drugom finom gorivu. Ovaj broj je pokazatelj relativne lakoće iskrenja i zapaljenja finog goriva.
"Duff Moisture Code (DMC)" -
pokazatelj vlažnosti srednjeg krupnog goriva
“DMC” je pokazatelj vlažnosti rahlog listinca (od 5 do 10cm) umjerene dubine i drvenog materijala srednje veličine.
"Drought Code (DC)" -
pokazatelj vlažnosti krupnog goriva
Brojčana vrijednost prosječnog sadržaja vlage u dubokim, kompaktnim, organskih slojevima, do 20 cm dubine.
"Initial Spread Index (ISI)" -
indeks početnog širenja vatre
Numeričke vrijednosti očekivanog širenja požara. Kombinuje vjetar i “FFMC” za definisanje vrijednosti širenja, bez uticaja količine goriva.
"Buildup Index (BUI)" -
indeks ukupnog goriva
Numerička vrijednost ukupne količine goriva dostupne za sagorjevanje požaru koji se širi. On kombinuje “DMC” - pokazatelj vlažnosti srednjeg krupnog goriva i “DC” pokazatelj vlažnosti krupnog goriva, i koristi se u procesu preduzimanje neophodnih mjera za sprečavanje i gašenje nastalih požara.
"Fire Weather Index (FWI)" -
indeks opasnosti od pojave požara
Numerička vrijednost intenziteta požara, koja kombinuje ISI-indeks početnog širenja vatre i BUI-indeks ukupnog goriva. Generalno predstavlja ideks opasanosti od pojave i širenja požara u popodnevnim satima.
|
Vjerovatnost za pojavu požara je veoma mala. Ukoliko i dođe do požara on se sporo širi ili se ugasi. |
|
Zapaljenje, požar, može nastati u slučaju trajnijeg izvora vatre, kao što je npr. vatra prilikom kampovanja. Širenje požara u šumi je sporo, a na slobodnom prostoru osrednje.
Kontrola nad vatrom se lako i brzo postiže, što iziskuje manje napora za gašenje požara. |
|
Kontrola vatre nije teška, pod uslovom da se reaguje brzo. Šibica može prouzrokovati požar. Širenje požara je osrednje unutar šume, a na otvorenim površiname je brzo. Vatra gori osrednjim plamenom.
|
|
Šibica sigurno može izazvati požar i širenje požara je dosta brzo. Požar se može proširiti i u krošnje drveća. Kontrola požara je vrlo teška. |
|
Požar može prouzrokovati iskra, varnica. Širenje požara je vrlo brzo. Dolazi do pojave požara u krošnjama drveća i na širem području. Kontrola požara je ekstremno teška i za kontrolu požara mora se uložiti ogroman napor i sva raspoloživa sredstva. |